Javno sodelovanje in neposredna demokracija
Dati državljanom glas zunaj volitev.

Če si ogledamo zadnja dva najbolj medijizirana primera sodelovanja javnosti in neposredne demokracije - Referendum o Zakonu o spremembah in dopolnitvah Zakona o Vodah (2021) in preklicani Referendum o JEK 2 - lahko jasno vidimo, da bi javnost morala imeti besedo v več kot samo v volitvah, ampak tudi da so referendumi pogosto uporabljeni kot sredstvo za prikazovanje nezadovoljstva z vlado, namesto za volitev na danem vprašanju.
Javno sodelovanje in neposredna demokracija bi lahko bili močni orodji v pravih rokah in z objektivno razpravo.
Volt Slovenija predlaga:
Občinska raven
Naj bodo participativni proračuni, ki so bili uvedeni leta 2018, obvezni na občinski ravni, kar bi dalo državljanom več moči in bi ustvarilo preglednost glede porabe delov občinskih proračunov.
V predmestjih naj se uvede meščanske soseske, ki sodelujejo z izvoljenimi predstavniki pri lokalnih zakonodajah.
Zbori državljanov in referendumi
Naj bodo uvedeni zbori državljanov o posebnih temah, podobni francoskemu zboru o podnebju ali irskemu zboru o ustavnih reformah, z naključno izbranimi državljani, ki zastopajo prebivalstvo in skupaj z strokovnjaki oblikujejo zahteve in priporočila za vlado.
Naj se uvede možnost državljanskih iniciativ na lokalni in državni ravni, podobno kot Evropske državljanske iniciative - kar bi pomenilo, da če bo tema sprejeta in bo v določenemu času zbrana zahtevana količina podpisov državljanov, bo dana v obravnavo na ustrezni vladni ravni.
Naj se uvede državno platformo, podobna kot vTaiwan, ki bi omogočila odprto posvetovanje med državljani in vladami, ter bi pomagala pri oblikovanju racionalnega soglasja o državnih temah.
(versia 03-2025)