Politični program / Družbena enakost

Dostopna stanovanja in gradnja

Povečanje stanovanjskega fonda in vključitev razpoložljivih stanovanj na trg.

Dostopna stanovanja (Iren H/Unsplash)

V 90-ih letih je Stanovanjski zakon postavil temelje za prehod iz državnega v zasebna lastništva stanovanj. Posledično danes 75 % prebivalstva živi v lastniških stanovanjih. Toda cene stanovanj so med letoma 2015 in 2023 narasle za več kot 86 % (v EU za 48 %), kar pomeni, da je lastništvo stanovanj v Sloveniji danes za velik del prebivalstva skorajda nemogoče. Lastništvo stanovanj dokazano pozitivno vpliva na stanovanjsko stabilnost, pomanjkanje dostopnih stanovanj pa niža perspektivnost družbe in spodbuja izseljevanje.

Volt si želi, da Slovenija postane država, kjer bodo mlajše generacije imele možnost postati lastniki stanovanj ali imeti dostop do ugodnih najemov stanovanj. Primeri, kot je mesto Dunaj, kažejo kako to doseči.

Volt predlaga:

Socialna stanovanja

  • Uvedbo sistema za upravljanje stanovanj v imenu lastnikov na občinski ravni in uvedbo obveznega oddajanja praznih stanovanj na območjih z visokim povpraševanjem, podobno kot v Združenem kraljestvu, kjer obstaja ukrep za upravljanje praznih stanovanj.

  • Uvesti predkupno pravico v primeru prodaje institucionalnim vlagateljem na območjih z velikim povpraševanjem. Čeprav je vrnitev k javnim stanovanjskim skladom, kot je to na Dunaju, nemogoča, je cilj povečanje fonda javnih stanovanj, ki bo pomagal nižati ceno najemnin.

  • Omogočiti večjemu delu prebivalstva kvalifikacijo za pridobitev stanovanja iz javnega fonda. To bi pomagalo zagotoviti raznolikost poselitve ljudi iz različnih družbenih slojev. 

Gradnja

  • Pospešitev izdaje gradbenih dovoljenj in pospešitev dovoljenj za preureditev industrijskih degradiranih območij v zazidljive površine, vključno z implicitnim odobravanjem dovoljenj,  glede katerih ni bilo odločeno v zakonsko predpisanem času, podobno kot v Franciji.

  • Uvedbo kriterija zagotavljanja mešanosti družbenih slojev, v prostorskih in urbanističnih načrtih. V vsakem novem gradbenem projektu mora biti določeno minimalno število socialnih stanovanjskih enot glede na gostoto poselitve s ciljem preprečevanja gentrifikacije in getoizacije. 

  • Uvedbo predkupne pravice za občine v primeru nepozidanih zemljišč in razvoj projektov v obliki javno-zasebnih partnerstev, pri čemer občine določijo razumne zgornje meje za ceno gradnje na kvadratni meter. Tovrstna omejitev bo pomagala zagotoviti vrsto gradnje, ki bo sledila dejanskemu povpraševanju po stanovanjih.

Trg najemnin

  • Sprejetje zakona o dostopnosti stanovanj po nizozemskem vzoru. Zakon bi uvedel privzeto veljavnost najemnih pogodb za nedoločen čas, razen v redkih izjemah in uvedel sistem vrednotenja stanovanj, ki upošteva kakovostne kriterije stanovanj za določitev maksimalnih najemnin.

Kapitalski trgi

  • Uvedbo progresivnega davka na nepremičnine za posameznike in podjetja, katerega stopnja se povečuje glede na število lastniških stanovanj, ki so prazna več kot 12 mesecev. S tem bi spodbudili lastnike nepremičnin k uporabi nepremičnin ali njihovi uvrstitvi na trg. Ocene deleža praznih bivališč v Sloveniji se sicer razlikujejo, vendar se gibljejo nekje med 8 in 16 %.

(versia 07-2025)

Society is the sum of all parts

Become part of our paneuropean society.

5+1 Izzivov

Volt je identificiral 5+1 fundamentalnih izzivov s katerimi se mora soočiti Evropska Unija

To je center našega strankarskega programa na Evropskem nivoju; politika ki vodi programsko razmišljanje v vseh 30 državah v katerih smo prisotni.

Poglej si še druge ideje
  • 01

    Pametna država

    Izobrazba in digitalizacija sta ključna elementa 21. stoletja.

  • 02

    Ekonomska renesansa

    Inovativna ekonomija je ključ do družbenega uspeha.

  • 03

    Socialna enkakopravnost

    Nikogar ne smemo pustiti za seboj - ne glede na njihovo raso, religijo ali spol.

  • 04

    Svetovno ravnovesje

    Naj gre za azil in priseljevanje ali varovanje okolja – Evropa mora postati akter.

  • 05

    Demokratizacija družbe

    Ljudje morajo imeti možnost vplivati na politiko tudi v času med volitvami.

  • +1

    Reforma Evropske Unije

    Obožujemo Evropo, a to ne pomeni, da ni prostora za izboljšavo in nujno potrebno reformo.