Prosojnost in korupcija
Obnovi zaupanje v institucije s pomočjo radikalne prosojnosti.

Ocenjuje se, da Slovenija zaradi korupcije izgubi 2 % BDP. Naša ocena na Indeksu zaznavanja korupcije je 56 (0 = zelo koruptivno) in zaostajamo za Češko, Katarjem in Bocvano. Uvrstitev je deloma posledica oslabitve našega sodnega sistema in neuspešne reforme 20 let starega zakona o preprečevanju korupcije. Poleg tega je ocenjeno, da je 10 % dela v zasebnem sektorju neoporečeno, država pa nima nacionalne strategije za boj proti nezakonitemu zaposlovanju. Vlada ne ukrepa dovolj učinkovito proti korupciji, nepotizmu, klientelizmu in pretirano visokim stroškom javnih projektov, kar je zmanjšalo zaupanje v javne ustanove in lahko bistveno vpliva na javno mnenje o ključnih projektih, kot je odpovedan referendum o jedrski elektrarni JEK2.
Volt Slovenija predlaga:
Prosojnost
Uvedite sistem razkritja premoženja, ki zahteva letno razkritje od visokih javnih uslužbencev in izvoljenih funkcionarjev, ki bo javno dostopen.
Zavežite se prosojnosti in odprtosti tako, da preidete na sistem, ki se uporablja na Finskem, Švedskem in Norveškem, kjer se enkrat letno na "dan prosojnosti" objavi dohodek in plačani davki vseh državljanov. Začnite z javnim sektorjem in vlado, sistem pa razširite z prostovoljnim vključevanjem za državljane, preden ga naredite obveznega za celotno prebivalstvo.
Uvedite davčni račun za državljane, podoben avstralskemu, ki razčleni, za kaj so bili plačani davki porabljeni, in navede tudi skupni dolg in obrestne plačila za obsluževanje državnega dolga.
Ustvarite neodvisno združenje, ki enkrat letno objavi poročilo o zapravljanju javnih sredstev, podobno nemškemu "Schwarzbuch der Steuerzahler" (črna knjiga).
Javno naročanje
Zahtevajte, da vsa javna naročila potekajo skozi platformo EJN. Zagotovite, da so vsa naročila dvojezična, da bi povečali dostopnost za evropske dobavitelje in prosojnost glede konkurenčnega cenovanja in javne porabe. Podprite prosojno naročanje s smernicami, ki zahtevajo objavo podrobnosti o postopku oddaje ponudb, merilih in odločanju na odprti platformi za podatke, dostopni in razumljivi splošni javnosti.
Nezakonita zaposlitev
Posnemite model Švedske in Belgije ter uvedite boni in davčne olajšave za storitve, povezane z gospodinjstvom, od registriranih podjetij. Oba primera sta pokazala, da ta ukrepa zmanjšata nezakonito delo tako, da redno delo postane konkurenčno. To prinese neurejene delavce v redno zaposlitev in ima pozitiven učinek na proračun.
Razvijte eVEM v enoten sistem za identifikacijo delavcev z enostavno registracijo namesto več institucij (ZZZS, FURS). Slovenija je premajhna, da ne bi uporabljala centralni sistem.
Vključite pospešene sezonske delovne dovoljenja v enotni sistem eVEM, da se lahko kratkoročni delavci pravilno registrirajo dan pred začetkom zaposlitve.
Upravljanje
Omejite vlogo politikov in oseb, povezanih s politiko, v izobraževalnih ustanovah, medijih, bolnišnicah in podobnih ustanovah, da zagotovite njihovo neodvisnost od političnega vpliva.
Neodvisnost medijev
Preprečite situacije, kot v Združenem kraljestvu ali Franciji, kjer posamezniki nadzorujejo velike dele zasebnih klasičnih in digitalnih medijev ter izvajajo svoj vpliv za nadzor nad javnim mnenjem.
Razglasite uveljavljene zasebne medijske hiše za strateške vire, podobno kot na Poljskem, da preprečite njihovo pridobitev s strani delničarjev z dvomljivimi finančnimi viri ali očitnim interesom za vmešavanje.
Uvedite obveznost prosojnega objavljanja vseh virov dohodka za vse zasebne in neodvisne medije, pri čemer je treba nad določenim pragom imenovati donacije, naložbe in prispevke.
(versia 07-2025)