Politični program / Pametna država

Digitalizacija in digitalne pravice

Povežimo in zaščitimo naše državljane v digitalnem svetu.

Cyberpunk slika

Le 47 % slovenskih državljanov ima nadpovprečno digitalno pismenost (EU: 56 %). Primanjkuje nam ICT strokovnjakov (3,8 % zaposlenosti, EU: 4,8 %, Švedska: 9 %), naše podjetja pa zaostajajo pri sprejemanju digitalnih tehnologij (19. mesto). Na Finskem uporablja 85 % prebivalstva, vključno z 72 % starejšimi, spletne vladne storitve, medtem ko v Sloveniji to počne zgolj 52 % prebivalcev. In kar je še huje, ta delež med starejšimi pade na 38 %.

V luči spreminjajoče se geopolitične pokrajine moramo še bolj okrepiti prizadevanja glede digitalne avtonomije in zaščite digitalnih pravic – področja, kjer je evropsko sodelovanje nujno, vendar lahko tudi Slovenija gradi svoje kompetence in poslovne priložnosti.

To še posebej velja za našo javno upravo in javne storitve, ki bi lahko zelo profitirale od zgledov bolj digitaliziranih vlad, kot je Estonija.

Volt Slovenija predlaga:

Javna uprava

  • Naredite vse postopke, ki so namenjeni državljanom, dostopne preko spleta, z jasno, dostopno in usklajeno vizualno identiteto ter navodili v več jezikih.

  • Zagotavljajte, da imajo vse vladne pisarne pomoč (v slovenščini/angleščini), ki bo pomagala državljanom pri izpolnjevanju postopkov na spletu, s posebnim poudarkom na starejši populaciji.

  • Izvedite del Estonskih e-vladnih pobud, vključno z elektronsko identifikacijo, skupno digitalno platformo, da se izognemo podvajanju in naporom pri vzdrževanju podatkov, varnem dostopu državljanov do njihovih shranjenih podatkov ter možnostmi za spletno glasovanje in brezpapirno vladanje.

Javna naročila

  • Sledite ideji "javni denar, javna koda" in dajte prednost odprtokodni programski opremi, podobno kot brazilska zakonodaja, ki je dala prednost odprtokodni programski opremi in okrepila ICT industrijo.
    Uvedite minimalne kvote za slovenske ali evropske dobavitelje pri javnih naročilih za ICT. Za ključne rešitve naj se upoštevajo le slovenske in evropske rešitve.

Digitalne pravice

  • Zagotovite dostop do visokohitrostnega interneta kot osnovno javno storitev in dajte prednost 5G virtualiziranim RAN rešitvam pred infrastrukturo, temelječo na strojni opremi.

  • Sprejmite finski model za deljenje frekvenc, ki omogoča oddajanje neizkoriščenih frekvenčnih pasov od primarnih lastnikov licenc.

  • Začnite EU pobudo za določitev lastniških pravic nad osebnimi podatki. Prava do fizičnega premoženja že obstajajo (moja hiša, moj avto, moj pes), potrebujemo podobna prava za digitalne osebne podatke (moj DNK zapis, moji zdravstveni podatki itd.).

  • Razširite pobudo za digitalne lastninske pravice na digitalna dela in njihovo uporabo kot podatkov za usposabljanje AI modelov ter monetizacijo brez soglasja ustvarjalca.

  • Zagovarjajte skupno evropsko rešitev za avtorske pravice, ki zagotavlja, da člen 13 Direktive o avtorskih pravicah glede filtrov za nalaganje vsebin vključuje zaščitne ukrepe za varstvo zasebnosti uporabnikov, svobodo izražanja in druge temeljne pravice, preden so vsebine naložene, blokirane ali odstranjene.

Varstvo potrošnikov

  • Določite potrošniške pravice za izdelke, ki so odvisni od programske opreme (npr. pametni telefoni), vključno z obveznostjo vzdrževanja programske opreme 5-10 let, delovanje brez interneta, kjer to ne bi smelo biti potrebno za osnovno delovanje izdelka, zavrnitev prenosa podatkov prodajalcem/tretjim osebam, svoboda za spreminjanje/popravilo/jailbreak naprav.

  • Uvedite pravico do interakcije z ljudskim predstavnikom za "ključne platforme storitev", ki so opredeljene v Digitalnem zakonu o trgih, v razumljivem času (npr. 48 ur) po členu 22 GDPR, da se preprečijo odločitve AI brez možnosti pritožbe.

  • Zagotovite naše pravice do zasebnosti z uvedbo prepovedi javnega in zasebnega prepoznavanja obrazov in sledenja v javnih prostorih, kjer posamezniki ne morejo biti pričakovani, da bodo dali obveščeno soglasje za takšno sledenje.

Umetna inteligenca

  • Pogojite javni in odprto dostopen evropski LLM (veliki jezikovni model) za evropske raziskave in podjetja. Da bi lahko slovenska podjetja tekmovala z globalnimi igralci, ki razvijajo AI modele, kot so ChatGPT, Claude ali Bard.

  • Pogojite zakonodajo na evropski ravni, ki prepoveduje velikim korporacijam uporabo AI v nasprotju z javnim interesom, vključno z zasvojenostjo s prekomerno porabo vsebin (zlasti pri mladoletnikih), individualiziranim oblikovanjem cen glede na vzorce uporabe, nevarnimi delovnimi pogoji in napačnimi komentarji ali pregledi.

  • Povečajte financiranje in razširite obstoječe podporne programe za inovativne startupe, da spodbudite ustvarjanje novih podjetij v Sloveniji. Hkrati pa zagotovite močno podporo za odprtokodne iniciative, ki lahko spodbujajo inovacije, povečajo gospodarstvo, ustvarijo delovna mesta in izboljšajo produktivnost.

(Verzija 2025-04)

Nekaj manjka?

Prispevaj k našemu političnemu programu!

5+1 Izzivov

Volt je identificiral 5+1 fundamentalnih izzivov s katerimi se mora soočiti Evropska Unija

To je center našega strankarskega programa na Evropskem nivoju; politika ki vodi programsko razmišljanje v vseh 30 državah v katerih smo prisotni.

Poglej si še druge ideje
  • 01

    Pametna država

    Izobrazba in digitalizacija sta ključna elementa 21. stoletja.

  • 02

    Ekonomska renesansa

    Inovativna ekonomija je ključ do družbenega uspeha.

  • 03

    Socialna enkakopravnost

    Nikogar ne smemo pustiti za seboj - ne glede na njihovo raso, religijo ali spol.

  • 04

    Svetovno ravnovesje

    Naj gre za azil in priseljevanje ali varovanje okolja – Evropa mora postati akter.

  • 05

    Demokratizacija družbe

    Ljudje morajo imeti možnost vplivati na politiko tudi v času med volitvami.

  • +1

    Reforma Evropske Unije

    Obožujemo Evropo, a to ne pomeni, da ni prostora za izboljšavo in nujno potrebno reformo.