Politični program / Pametna država

Kakovost hrane in samozadnostnost

Zamenjava nezdrave hrane z domačimi izdelki

Kakovost hrane in avtonomija (photo: Markus Spiske on Unsplash)

Leta 2020 je bilo lokalno pridelanih 88 % žit, 84 % mesa in 48 % zelenjave. Gospodinjstva so za hrano porabila 14,3 % svojega dohodka (povprečje EU: 13,7 %). Cene hrane so se v petih letih dvignile za 14 %, cene sadja za 46 %, medtem ko je zelenjava postala 6 % cenejša. Istega leta je Slovenija uvozila 2,3 milijona ton hrane (72 % predelane, 28 % osnovne), pri čemer večina uvoza prihaja iz sosednjih držav EU in ne-EU.

Leta 2017 so ULPP (ultra-predelana živila in pijače) predstavljala približno 10 % dnevno zaužite hrane. Kljub temu, da je to še vedno bistveno manj kot v anglosaksonskih državah, kar je dober prvi korak. Kljub temu je potrebno državljanom in državljankam zagotoviti dostop do več sveže, lokalne in zdrave hrane. 

Volt Slovenija predlaga:

Kakovost hrane

  • Uvedba obveznega Merilnika hranljivost (Nutrient-score) ali enakovrednega označevanja na vseh pakiranih in predelanih živilskih izdelkih, ki se prodajajo v Sloveniji. To bi kupcem omogočilo boljšo informiranost o zdravju prijaznih izdelkih.

Samozadostnost

  • Vsako gospodinjstvo bi enkrat letno prejelo semena in navodila za pridelavo lastnega sadja in zelenjave. Ta pobuda bi imela tako izobraževalno kot tudi avtonomno funkcijo, saj bi spodbujala osnovno znanje o samooskrbi s hrano.

  • Ponovno bi dali prednost praksi dodeljevanja majhnih vrtov gospodinjstvom, ki nimajo lastnega vrta, s ciljem povečanja samooskrbe s hrano.

  • Spodbude za preoblikovanje streh v zelene vrtove in gradnjo novih stavb z večjimi ozelenjenimi površinami in strešnimi vrtovi.

  • Več o samozadostnosti lahko najdete v delu o Kmetjistvu

Zdrav življenjski slog

  • Uradna podpora pobudi "Suhi januar" skupaj z iniciativami, kot je SOPA, ter uvedba spodbud za zmanjšanje uživanja alkohola in preprečevanje vožnje pod vplivom alkohola.

  • Uvedba davka na nezdravo hrano po vzoru Kolumbije, kjer so davek na dodano vrednost za ultra-predelana živila z visoko vsebnostjo umetnih snovi, aditivov in sladkorja zvišali na 22 %. Ta ukrep bi razširili tudi na verige hitre prehrane, ki ponujajo nezdravo prehrano.

(versia Marec-2025)

Nekaj manjka?

Prispevaj k našemu političnemu programu!

5+1 Izzivov

Volt je identificiral 5+1 fundamentalnih izzivov s katerimi se mora soočiti Evropska Unija

To je center našega strankarskega programa na Evropskem nivoju; politika ki vodi programsko razmišljanje v vseh 30 državah v katerih smo prisotni.

Poglej si še druge ideje
  • 01

    Pametna država

    Izobrazba in digitalizacija sta ključna elementa 21. stoletja.

  • 02

    Ekonomska renesansa

    Inovativna ekonomija je ključ do družbenega uspeha.

  • 03

    Socialna enkakopravnost

    Nikogar ne smemo pustiti za seboj - ne glede na njihovo raso, religijo ali spol.

  • 04

    Svetovno ravnovesje

    Naj gre za azil in priseljevanje ali varovanje okolja – Evropa mora postati akter.

  • 05

    Demokratizacija družbe

    Ljudje morajo imeti možnost vplivati na politiko tudi v času med volitvami.

  • +1

    Reforma Evropske Unije

    Obožujemo Evropo, a to ne pomeni, da ni prostora za izboljšavo in nujno potrebno reformo.