Kakovost hrane in samozadnostnost
Zamenjava nezdrave hrane z domačimi izdelki

Leta 2020 je bilo lokalno pridelanih 88 % žit, 84 % mesa in 48 % zelenjave. Gospodinjstva so za hrano porabila 14,3 % svojega dohodka (povprečje EU: 13,7 %). Cene hrane so se v petih letih dvignile za 14 %, cene sadja za 46 %, medtem ko je zelenjava postala 6 % cenejša. Istega leta je Slovenija uvozila 2,3 milijona ton hrane (72 % predelane, 28 % osnovne), pri čemer večina uvoza prihaja iz sosednjih držav EU in ne-EU.
Leta 2017 so ULPP (ultra-predelana živila in pijače) predstavljala približno 10 % dnevno zaužite hrane. Kljub temu, da je to še vedno bistveno manj kot v anglosaksonskih državah, kar je dober prvi korak. Kljub temu je potrebno državljanom in državljankam zagotoviti dostop do več sveže, lokalne in zdrave hrane.
Volt Slovenija predlaga:
Kakovost hrane
Uvedba obveznega Merilnika hranljivost (Nutrient-score) ali enakovrednega označevanja na vseh pakiranih in predelanih živilskih izdelkih, ki se prodajajo v Sloveniji. To bi kupcem omogočilo boljšo informiranost o zdravju prijaznih izdelkih.
Samozadostnost
Vsako gospodinjstvo bi enkrat letno prejelo semena in navodila za pridelavo lastnega sadja in zelenjave. Ta pobuda bi imela tako izobraževalno kot tudi avtonomno funkcijo, saj bi spodbujala osnovno znanje o samooskrbi s hrano.
Ponovno bi dali prednost praksi dodeljevanja majhnih vrtov gospodinjstvom, ki nimajo lastnega vrta, s ciljem povečanja samooskrbe s hrano.
Spodbude za preoblikovanje streh v zelene vrtove in gradnjo novih stavb z večjimi ozelenjenimi površinami in strešnimi vrtovi.
Več o samozadostnosti lahko najdete v delu o Kmetjistvu
Zdrav življenjski slog
Uradna podpora pobudi "Suhi januar" skupaj z iniciativami, kot je SOPA, ter uvedba spodbud za zmanjšanje uživanja alkohola in preprečevanje vožnje pod vplivom alkohola.
Uvedba davka na nezdravo hrano po vzoru Kolumbije, kjer so davek na dodano vrednost za ultra-predelana živila z visoko vsebnostjo umetnih snovi, aditivov in sladkorja zvišali na 22 %. Ta ukrep bi razširili tudi na verige hitre prehrane, ki ponujajo nezdravo prehrano.
(versia Marec-2025)