Politični program / Pametna država

Zdravstvo

Transparentne, dostopne in stroškovno učinkovite zdravstvene storitve za vse.

Zdravstvo? A ok (Photo by Owen Beard on Unsplash)

Družbe po vsej Evropi se soočajo s podobnimi izzivi: staranje prebivalstva in naraščajoči zdravstveni stroški, pomanjkanje specializiranega kadra ter zmanjševanje števila delovno aktivnih, ki financirajo zdravstveni sistem. Slovenija ni izjema – s samo 3,3 zdravnika na 1000 prebivalcev se uvrščamo pod povprečje EU. Zdravstveni delavci zaradi višjih plač odhajajo v tujino, zdravstveni izdatki pa že predstavljajo 9,5 % BDP (še vedno pod povprečjem EU, ki znaša 11 %).

Leta 2024 je Slovenija odprla tretjo medicinsko fakulteto, vendar še vedno manjkajo celovite reforme zdravstvenega sistema. Vlada se je osredotočila zgolj na združitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja v javni sistem, s čimer je preusmerila razpoložljiva sredstva, a hkrati ni naslovila ključnih neučinkovitosti in pomanjkljivosti obstoječega sistema in Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS).

Volt Slovenija predlaga:

Javne zdravstvene storitve

  • Optimizacija zdravstvenih storitev in stroškov s preoblikovanjem ZZZS v pravo zavarovalnico z ukinitvijo kvot, uvedbo sprotnega poročanja ter analizo stroškov s prepoznavanjem anomalij.

  • Dvig kakovosti storitev z omogočanjem ZZZS, da kot predstavnik pacientov zavrne ali zmanjša plačila zdravstvenim ustanovam, ki ponujajo podpovprečne storitve.

  • Obvezna uvedba elektronskega naročanja v javnem zdravstvu, ki bi dopolnjevala telefonsko naročanje, s čimer bi skrajšali čakalne dobe in zmanjšali administrativno breme.

  • Finančne spodbude in davčne olajšave za zdravnike, da bi se naselili v regijah z najnižjo pokritostjo zdravstvenih storitev (npr. Koroška, kjer je do najbližjih urgentnih storitev več kot 40 minut vožnje).

Zasebne zdravstvene storitve

  • Preprečitev prenosa neprofitabilnih storitev na javne ustanove z določitvijo obveznih paketov storitev za zasebne klinike, bolnišnice in diagnostične centre.

Učinkovitejša javna naročila

  • Obvezno skupno javno naročanje za vrednosti nad določenim pragom in vzpostavitev neodvisne agencije za javna naročila.

  • Objava razpisov v slovenščini in angleščini prek popolnoma preglednega avkcijskega sistema z obvezno objavo vseh pogodb in odločitev.

Kakovost zdravstvenih storitev

  • Razvoj enotne metodologije kazalnikov uspešnosti (KPI) na državni ravni s preverjanjem na podlagi javnih podatkov.

  • Redna objava poročil za vsako zdravstveno ustanovo, vključno s KPI, sistemom bonusov/malusov pri izplačilih ZZZS in mnenji pacientov.

Digitalno zdravstvo

  • Ustanovitev državnega, a neodvisno vodenega IT-podjetja, ki bo odgovorno za razvoj, vzdrževanje in standardizacijo zdravstvenega IT-sistema ter javnih naročil in digitalnih inovacij v zdravstvu.

  • Obvezen vključevanje ključnih deležnikov (zdravnikov, medicinskega osebja, medicinskih sester) v razvoj digitalnih zdravstvenih sistemov z neprekinjenimi povratnimi informacijami, namesto enkratnih projektov brez nadaljnje optimizacije.

  • Vsi digitalni sistemi morajo imeti standardizirane in dokumentirane API-je ter interoperabilnost, podatki, ki niso v nasprotju s pravili GDPR, pa morajo biti dostopni javnosti kot odprti podatki.

Preventiva

  • Aktivnejše spremljanje zdravja in preventivni pregledi z avtomatskimi vabili pacientom na preglede (npr. vsakih 5 let) ter rednimi anketami (npr. na 12 mesecev).

  • Letno zdravstveno poročilo za vsakega pacienta, ki vključuje popolno preglednost stroškov – celoten prispevek, uporabljene storitve in dejanske stroške. Prav tako bi zajemalo elektronsko oddane izvide, pregled solidarnostnih statistik v družbi ter ocene prihrankov zaradi preventivne oskrbe in zdravega življenjskega sloga.

  • Uporaba umetne inteligence za odkrivanje zdravstvenih tveganj in anomalij na podlagi velikih zbirk zdravstvenih podatkov v pilotnem projektu digitalnega zdravstvenega IT-podjetja. Projekt bi moralo izvesti slovensko ali evropsko podjetje, ob upoštevanju občutljivosti zdravstvenih podatkov.

Z optimizacijo zdravstvenega sistema lahko Slovenija izboljša kakovost storitev, zmanjša stroške in poveča dostopnost za vse prebivalce. Čas je, da zgradimo sodobno in učinkovito zdravstvo, ki bo sposobno zadovoljiti potrebe 21. stoletja.

Nekaj manjka?

Prispevaj k našemu političnemu programu!

5+1 Izzivov

Volt je identificiral 5+1 fundamentalnih izzivov s katerimi se mora soočiti Evropska Unija

To je center našega strankarskega programa na Evropskem nivoju; politika ki vodi programsko razmišljanje v vseh 30 državah v katerih smo prisotni.

Poglej si še druge ideje
  • 01

    Pametna država

    Izobrazba in digitalizacija sta ključna elementa 21. stoletja.

  • 02

    Ekonomska renesansa

    Inovativna ekonomija je ključ do družbenega uspeha.

  • 03

    Socialna enkakopravnost

    Nikogar ne smemo pustiti za seboj - ne glede na njihovo raso, religijo ali spol.

  • 04

    Svetovno ravnovesje

    Naj gre za azil in priseljevanje ali varovanje okolja – Evropa mora postati akter.

  • 05

    Demokratizacija družbe

    Ljudje morajo imeti možnost vplivati na politiko tudi v času med volitvami.

  • +1

    Reforma Evropske Unije

    Obožujemo Evropo, a to ne pomeni, da ni prostora za izboljšavo in nujno potrebno reformo.