Politični program / Globalno ravnovesje

Zunanja politika

Zgraditi Evropsko unijo, ki bo lahko odločno zastopala države članice.

Zunanja politika (Photo by Matthew TenBruggencate on Unsplash)

Z Marto Kos ima Slovenija trenutno v Evropski komisiji pomemben resor za širitev EU. Vzporedno potekajo intenzivna in napredna pogajanja o pridružitvi več držav Zahodnega Balkana, zaradi česar se Slovenija nahaja v ključnem strateškem položaju kot most med regijo in Brusljem.

Če želimo, da Evropska unija postane resen globalni politični akter, pa ne zadostuje le širitev. Potrebujemo tudi skupne institucije, ki bodo omogočale odločnejše in hitrejše ukrepanje. Zato predlagamo:

Zunanja politika

  • Opredelitev skupnih načel zunanje politike EU. Slovenija naj jasno določi, katera načela pričakuje od Evropske unije kot svoje zunanjepolitične predstavnice (npr. spoštovanje mednarodnega prava, človekove pravice, trajnostni razvoj, multilateralizem).

  • Prenos pristojnosti in simbolne geste. Če Evropska unija sprejme obvezujoča skupna načela, naj se Slovenija vzdrži samostojnega glasovanja v Svetu EU za zunanje zadeve. Obenem naj Sloveniji ponudi možnost, da svoj sedež v Varnostnem svetu OZN začasno prepusti EU, da bi ta lahko začela enotno zastopati vse članice.

  • Preimenovanje funkcije visokega predstavnika EU. Predlagamo, da Evropska unija uradno preimenuje funkcijo visokega predstavnika za zunanje zadeve in varnostno politiko v »ministrstvo za zunanje zadeve«, kar bi okrepilo jasnost in politično težo skupnega nastopa.

  • Združevanje diplomatskih storitev manjših držav članic. Predlagamo, da manjše članice EU združijo veleposlaniške in konzularne storitve za svoje državljane, ki živijo v tujini, v okviru skupnega »veleposlaništva EU«. To bi povečalo učinkovitost, zmanjšalo stroške in ponudilo evropskim prebivalcem, da dostopajo do diplomatskih storitev v večih državah.

Širitev EU

  • Slovenija naj se zavzame za trdno zavezo Evropske komisije k postopni integraciji držav kandidatk in hkrati podpre uvedbo kvalificirane večinske volilne pravice ter spremembe temeljnih pogodb EU. Namesto sedanjega sistema, kjer je treba izpolniti vse pogoje naenkrat, naj novi pristop omogoča, da države že med pristopnim procesom pridobijo določene koristi kot je dostop do evropskih programov ali trga v zameno za konkretna izpolnjena merila. S tem bi spodbudili bolj dinamičen pristop k širitvi EU, obenem pa jasno določili, da neizpolnjevanje pogojev pomeni tudi izgubo teh privilegijev.

Mednarodni red

  • Zagotoviti, da EU zagovarja demokracijo, mirno sožitje, pravico do samoodločbe in spoštovanje mednarodnega reda, nad katerim ne bi smela stati nobeni državni interesi.

  • Zavzemati se na ravni EU za neprekinjeno podporo Ukrajini in sankcije proti vladam, ki kršijo evropska načela (vključno z Gruzijo in Izraelom).

  • Izpolniti evropske obveznosti do NATO pakta in hkrati razviti alternativni evropski varnosti sistem, ki nas bo pripravil na potencialni odhod ZDA iz zavezništva.

  • Zagotoviti, da je EU strateško odvisna od zunanjih geopolitičnih akterjev (ZDA, Rusije, Kitajske…) .

Razvojna pomoč

  • EU mora prevzeti odgovornost in upravo mednarodne razvojne pomoči. 70 % proračuna Slovenije za razvojno pomoč že gre v EU, integracija pa bi povečala učinkovitost in prepoznavnost naših razvojnih programov.

  • Zavezati EU k nadaljnji finančni podpori Zahodnega balkana v ključnih sektorjih, ki bodo pripomogli k integraciji v EU.  

  • Zavezati EU, da se del razvojne pomoči uporabi za ustvarjanje legalnih poti priseljevanja in programov usposabljanja zunaj EU s poudarkom na veščinah in jezikovnih spretnostih, potrebnih v Sloveniji in na Balkanu.

Mednarodni odnosi

  • Zagotoviti finančna sredstva in podporo za razširitev naše mreže pobratenih mest s posebnim poudarkom na manjših slovenskih mestih in vzpostavitvi mestnih povezav po balkanskih kandidatkah za članstvo v EU. Ne smemo podcenjevati vpliva decentraliziranega sodelovanja in državljanov, ki ustvarjajo jedro čezmejnih povezav, ki bodo sčasoma olajšale in pospešile prehod v članstvo v EU.

  • Tesnejše gospodarsko in diplomatsko sodelovanje s Hrvaško (skupne nabave za obrambo, podpora prizadevanjem za priseljevanje) v zameno za priznanje arbitražne odločitve o sporu o meji med Slovenijo in Hrvaško.

(versia 07-2025)

There is no planet B

We are determined to make the world a better place.

5+1 Izzivov

Volt je identificiral 5+1 fundamentalnih izzivov s katerimi se mora soočiti Evropska Unija

To je center našega strankarskega programa na Evropskem nivoju; politika ki vodi programsko razmišljanje v vseh 30 državah v katerih smo prisotni.

Poglej si še druge ideje
  • 01

    Pametna država

    Izobrazba in digitalizacija sta ključna elementa 21. stoletja.

  • 02

    Ekonomska renesansa

    Inovativna ekonomija je ključ do družbenega uspeha.

  • 03

    Socialna enkakopravnost

    Nikogar ne smemo pustiti za seboj - ne glede na njihovo raso, religijo ali spol.

  • 04

    Svetovno ravnovesje

    Naj gre za azil in priseljevanje ali varovanje okolja – Evropa mora postati akter.

  • 05

    Demokratizacija družbe

    Ljudje morajo imeti možnost vplivati na politiko tudi v času med volitvami.

  • +1

    Reforma Evropske Unije

    Obožujemo Evropo, a to ne pomeni, da ni prostora za izboljšavo in nujno potrebno reformo.