Teritorialno načrtovanje in kohezija
Ustanovitev regij za enakost gospodarskih priložnosti.

Slovenija je ena izmed najbolj centraliziranih držav v Evropski uniji.
In med tem, ko ima centralizacija določene prednosti, prav tako prinaša številne negativne izzive. Ljubljana iz vseh ostalih regij srka zaposlitvene možnosti in z njimi mlade in nadarjene, med tem, ko se ostale regije spreminjajo v spalna naselja brez resnih gospodarskih dejavnosti. Hkrati pa Ljubljana trpi zaradi vse bolj nedostopnih stanovanj in konstantnih prometnih zastojev.
Naša Ustava zahteva vzpostavitev Regij, a v zadnjih 30 letih tega še vedno nismo uresničili.
Da bi podprli in uravnotežili razvoj po celotni Sloveniji - od prometne infrastrukture do javnih storitev predlagamo:
Regionalna avtonomija in gospodarski razvoj regji
Skozi dialog z regionalnimi deležniki uvesti regije, kot je bilo določeno v reformi iz leta 2006, kot dodatno upravno raven in začeti proces decentralizacije.
Uvesti postopen proces prenosa pristojnosti, ki ne spadajo pod nacionalno ali lokalno odgovornost, na zahtevo regije. Regije morajo imeti jasno določene namene in odgovornosti, ki temeljijo na načelu subsidijarnost. Vsak prenos pristojnosti mora vključevati ustrezna finančna sredstva za izvajanje - ne samo z nakazilom sredstev, temveč z zagotovitvijo davčne avtonomije regij.
V okviru te reforme prenoviti tudi občine, njihovo upravo poenostaviti in jih združiti, kjer ima to smisel.
Teritorialna kohezija in financiranje
Uvesti sistem, podoben nemškemu “Länderfinanzausgleich”, ki predvideva finančne prenose za uravnoteženje razlik med regijami v prehodnem obdobju.
Tako kot v drugih državah bi morale biti regije odgovorne za evropska kohezijska sredstva. Neposreden dostop do teh sredstev bi omogočil začetno vlaganje v razvojne projekte vseh vrst - od infrastrukture do kulture in turizma.
Povezljivost za gospodarski razvoj
Zagotoviti, da imajo vse regije dovolj možnosti za gospodarski razvoj (npr. z izboljšanjem tovornega in potniškega železniškega prometa), da se začnejo oblikovati gospodarski grozdi z delovnimi mesti z visoko dodano vrednostjo in dostopnostjo do Ljubljane.
Z zanesljivim javnim prevozom začeti s selitvijo državnih organov in izobraževalnih ustanov po državi. Kampusi münchenske univerze so lahko akademski primer – nekateri so oddaljeni več kot 50 km.
(versia 07-2025)