Energija
Podvojimo vlaganja v obnovljive vire in jedrsko energijo.
Slovenija še vedno proizvede več kot 20 % vse energije iz premoga, kar močno vpliva na našo ogljično intenzivnost (352 g CO₂ekv/kWh), čeprav imamo 62 % nizkoogljičnih virov in 33 % obnovljivih virov. To nas postavlja daleč za skandinavske države, kjer je ta številka pod 30 g CO₂ekv/kWh. Ogljično nevtralnost moramo doseči prav v času, ko postajata industrija in vsakdanje življenje vse bolj elektrificirana. Gradnja drugega bloka jedrske elektrarne je ključna, vendar moramo hkrati močno povečati delež obnovljivih virov energije in nadgraditi elektroenergetsko omrežje – da bo bolj učinkovito, večsmerno, zanesljivo ter odporno na zunanje šoke, obenem pa zagotavljalo dostopno in cenovno ugodno energijo za gospodinjstva in industrijo.
Volt Slovenija predlaga:
Obnovljivi viri energije
Nadaljnje finančne spodbude, kot je net-metering, za posameznike in podjetja, ki na strehe ali zemljišča nameščajo sončne panele.
Naložbe v velike sončne projekte in poenostavitev zakonodaje, da spodbudimo razvoj sončnih elektrarn in povečamo kapacitete glede na rastoče potrebe po elektriki.
Podpora namestitvam na ravnih strehah večjih od 1000 m², po letu 2030 pa naj taka namestitev postane obvezna.
Vsi novi parkirni prostori, večji od 1500 m², naj bodo vsaj polovico pokriti s sončnimi paneli, ki bodo zagotavljali senco in proizvodnjo elektrike – po zgledu Francije, kjer to že velja od leta 2023.
Pilotni projekti za izkoriščanje naravnih pojavov, kot je burja, z robustnimi turbinami z navpično osjo ali drugimi oblikovalskimi pristopi.
Jedrska energija
Gradnja drugega jedrskega reaktorja (JEK2) kot čezmejno javno-zasebno partnerstvo. Več deležnikov pomeni manjše finančno breme za Slovenijo, hkrati pa več nadzora nad korupcijo in stroškovnimi presežki.
Druga jedrska elektrarna je nujna za energetsko varnost Slovenije, vendar se moramo iz napak preteklih velikih projektov nekaj naučiti.
Prehod iz fosilnih goriv
Razvoj časovnega načrta za opustitev proizvodnje in rudarjenja premoga.
Uvedba shem za predčasno upokojitev in prekvalifikacijo delavcev v panogi.
Namesto subvencioniranja nedobičkonosne proizvodnje in onesnaževanja zraka, vlagajmo v dolgoročne rešitve za delavce in regije v prehodu.
Pametna omrežja in shranjevanje energije
Prilagoditev elektroenergetskega omrežja za prehod iz velikih, stabilnih proizvajalcev na raznoliko mešanico manjših in večjih virov, po zgledu Danske.
Podpora namestitvi visokonapetostnih daljnovodov, sistemov za shranjevanje energije, digitalnih razdelilnih postaj in mikroomrežij za večjo učinkovitost in zanesljivost prenosa elektrike.
Uvedba ukrepov za pametno upravljanje porabe elektrike na "zadnjih metrih", da spremenimo potrošniške navade in spodbudimo zmanjševanje porabe.
Spodbujanje razvoja sistema VGI (Vehicle Grid Integration), kjer se baterije električnih vozil vključijo v energetski sistem kot dodatna shramba – omogoča lastnikom vozil dodaten zaslužek z oddajo viškov energije v omrežje ob potrebi.
Izkoriščanje naše geografske razgibanosti za gradnjo črpalnih hidroelektrarn, ki med presežki proizvodnje vode črpajo navzgor in tako shranjujejo energijo za čas večjih potreb.
(verzija 2025-03)