Politični program / Gospodarska renesansa

Fiskalna Politika

Povečanje proračunov in možnosti za naložbe.

Fiskalna Politika (Photo by StellrWeb on Unsplash)

Trenutni proračun za leti 2025 in 2026 predvideva prihodke v višini 15 milijard evrov in odhodke v višini 17 milijard evrov, s proračunskim primanjkljajem v višini 2,6 % BDP. Prispevki EU trenutno znašajo 1,1 milijarde evrov letno, pri čemer se pričakuje, da bodo ostali stabilni vsaj do konca večletnega finančnega okvira (MFF) leta 2027.

Ker ima Slovenija že zdaj razmeroma visoko dohodninsko stopnjo, proračunske fleksibilnosti ne smemo iskati v dodatnem zviševanju davkov. Namesto tega bi morali poskušati čim bolj izkoristiti sredstva EU, privabiti usposobljene delavce k selitvi v Slovenijo in se osredotočiti na dolgoročno ustvarjanje blaginje.

Volt Slovenija predlaga:

Stabilizacija prihodkov

  • Zagotavljanje, da prispevki EU ostanejo vsaj stabilni tudi po letu 2027, s sodelovanjem v tekočih proračunskih pogajanjih za naslednji večletni finančni okvir (MFF) ter z blokiranjem vseh predlogov za znatno zmanjšanje proračuna EU za obdobje 2028–2034.

Povečanje prihodnjih prihodkov

  • Spodbujanje Slovenije kot davčne rezidence z enostavnejšim vključevanjem napotenih delavcev in zagotavljanjem vrhunskih javnih storitev za vse. Slovenija je privlačna destinacija za selitev. Visoko usposobljeni napoteni delavci, ki se odločijo za bivanje v Sloveniji, bi sčasoma povečali davčne prihodke in predstavljali potencialno bazo bodoče delovne sile za slovensko gospodarstvo.

Dolgoročno ustvarjanje blaginje in stabilnosti

  • Uvesti obvezne prispevke v drugi pokojninski steber, pri čemer zaposleni sami odločajo o višini prispevkov in razporeditvi glede na različne razrede tveganja. Uvesti privzeti razred indeksnih skladov in omejiti nadomestila za upravljanje naložb.

  • Vzpostaviti javni pokojninski sklad po vzoru švedskega sklada AP7 Såfa za drugi steber pokojninskega sistema. Prispevki državljanov, ki ne izberejo ali nimajo zasebne pokojninske sheme, bodo usmerjeni v javni pokojninski sklad, pri čemer bodo naložbe prilagojene starosti – delnice do 55. leta starosti, nato pa postopno prehajanje v obvezniške sklade do upokojitve.

(verzija 2025-03)

Ekonomski obseg?

Več nas je, hitreje lahko spremenimo politiko.

5+1 Izzivov

Volt je identificiral 5+1 fundamentalnih izzivov s katerimi se mora soočiti Evropska Unija

To je center našega strankarskega programa na Evropskem nivoju; politika ki vodi programsko razmišljanje v vseh 30 državah v katerih smo prisotni.

Poglej si še druge ideje
  • 01

    Pametna država

    Izobrazba in digitalizacija sta ključna elementa 21. stoletja.

  • 02

    Ekonomska renesansa

    Inovativna ekonomija je ključ do družbenega uspeha.

  • 03

    Socialna enkakopravnost

    Nikogar ne smemo pustiti za seboj - ne glede na njihovo raso, religijo ali spol.

  • 04

    Svetovno ravnovesje

    Naj gre za azil in priseljevanje ali varovanje okolja – Evropa mora postati akter.

  • 05

    Demokratizacija družbe

    Ljudje morajo imeti možnost vplivati na politiko tudi v času med volitvami.

  • +1

    Reforma Evropske Unije

    Obožujemo Evropo, a to ne pomeni, da ni prostora za izboljšavo in nujno potrebno reformo.